3 آذر 1391

زنگ تفریح

مولف: مدیر سیستم   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:
1

امتحان از عصر نو‌سنگی تا نانو‌تكنولوژی

در این جا ما فصد داریم به تاریخچه‌ی امتحان در طول حیات بشر روی كره‌ی زمین بپردازیم و ببینیم اصلاً چی شد كه این‌طوری شد و كار امتحان به جایی رسید كه برای دانش‌آموزان تبدیل به شاخ غولی شد كه در سال باید 4-3 مرتبه شكسته شود، و‌گرنه ... !


دوران ماقبل تاریخ
خوشبختانه در زمان انسان‌های اولیه، هیچ امتحانی وجود نداشت و هر كس هر كاری دلش می‌خواست، انجام می‌داد و نه خبری از مدرسه بود و نه درس و كتاب و معلم. این دوره را می‌توان عصر طلایی دانش‌آموزان نامید و حد‌اكثر كاری كه بچه‌‌ها انجام می‌دادند، این بود كه بپرند جلوی ماموت‌‌ها و برای آن‌ها شیرین‌كاری كنند تا حواس ماموت پرت شود و سایر اعضای خانواده بتوانند سر فرصت شكارش كنند. بر‌خلاف ادعاهای مطرح شده، طرح‌های یافت شده بر روی دیواره‌های برخی غار‌های قدیمی، هیچ ربطی به امتحان كتبی نداشته و مربوط به دفترچه‌ی خاطرات یك نوجوان عصر حجری است كه استعداد كاریكاتور كشیدن داشته و حتی به قیمت كشیده شدن گوشش توسط بابا و عمو‌ها و دایی‌ها و ماموت‌‌ها، باز هم قلم را كف غار نگذاشت!


دوران نوسنگی:
پس از كاربرد گسترده‌ی سنگ در زندگی بشر و اختراع خط میخی، پای اولین امتحان‌ها هم به زندگی انسان باز شد. در مدارس این دوره، امتحان دادن با قلم و چكش روی لوح‌های سنگی خودش نصف سال تحصیلی طول می‌كشید و نصف دیگر سال هم زمانی بود كه معلم سرش به صحیح كردن ورقه‌ها، كندن خط دور غلط‌ها و حك كردن نمره‌ی پای لوح سنگی، گرم می‌شد!
در این دوره بود كه عده‌ای از معلم‌ها و دانش‌آموزان زرنگ كه از شدت كوبیدن قلم و چكش روی برگه‌ی امتحانی، مچ درد گرفته بودند، امتحان شفاهی را ابداع كردند كه هنوز هم پس از هزاران سال، مورد توجه معلمان و دانش‌آموزان قرن 21 است!د
وران كشف آتش
كشف آتش، بازار امتحان را حسابی داغ كرد و بشر كه از این كشف بسیار هیجان زده شده بود، از صبح تا شب چیز‌های مختلف را روی آتش می‌گرفت تا ببینند پس از پخته شدن چه تغییراتی می‌كند. در این دوره بود كه كباب چنجه، گِل پخته برای آجر و كوزه، ماهی دودی، تخمه‌ی بو داده و غیره ... در سایه‌ی همین امتحان‌ها اختراع شد. این دوره برای دانش‌آموزانی كه از زنگ اول چیز‌های مختلف را روی آتش می‌گرفتند و بعد از پخته شدن مزه مزه می‌كردند، دوران نقره‌ای نام گرفت.


دوران اختراع بخار:
كشف نیروی بخار، با بخار شدن امتحان‌های مدارس هم‌زمان شد. شرط معدل برای ورود به برخی مدارس و آموزشگاه‌ها و باز شدن پای امتحان بزرگ (كنكور خودمان!) به زندگی بچه‌های مردم از خصوصیات این دوره بود! در این دوره، انسان با كمك نیروی بخار توانست؛ موتور محركه و اختراع‌های زیادی به وجود آورد كه همه‌ی این‌ها فقط به كشف فرمول‌های تازه‌ی ریاضی و فیزیك و حركت و سكون منجر شد و كار دانش‌آموزان قرن‌های بعد را هر روز مشكل و مشكل‌تر كرد!


عصر الكتریسیته:
مرحوم ادیسون با اختراع برق كمك زیادی به بشریت كرد هر چند كه در برخی موارد به ضرر دانش‌‌آموزان تمام شد كه از جمله‌ی این موارد می‌توان به اختراع چراغ مطالعه برای مطالعه تا پاسی از شب و خراب شدن شب‌هایی كه تا قبل از ‌آن به خواب و استراحت و شنیدن قصه‌ و خوردن آجیل پای كرسی می‌گذشت، اشاره كرد. حا‌لا این‌‌ها یك طرف، مثال زده شدن خود ادیسون برای دانش‌‌آموزان كه: "یاد بگیر! نصف تو بود، 500 تا اختراع كرده بود و پدر و مادرش می‌توانستند پُز بچــه‌ی مخترع‌شان را جلوی در و همسایه بدهند!" در شب‌های امتحان و روز‌های گرفتن كارنامه و مشاهده‌ی نمره‌های متوسط و پایین، یك طرف دیگر!


دوران اینترنت و كامپیوتر:
در عصر كامپیوتر اگر‌چه با ظهور بازی‌های كامپیوتری و سایت‌ها و وبلاگ‌های جالب و آموزنده، وزنه‌، كمی به نفع دانش‌آموزان سنگین شد، امّا ارائه‌ی تحقیق‌های اینترنتی و تایپ شده و روی CD رایت شده هم به امتحان‌های ‌آخر سال اضافه شد، كه خلاصه تا حدودی ضد حال بود! امّا در مجموع از این دوران می‌توان به عنوان دوران برنزی دانش‌‌آموزان جهان یاد كرد چون هر چه باشد بهانه‌ی خراب شدن‌ هارد و سوختن cpu و مانیتور كامپیوتر برای نرساندن تحقیق‌ها، هنوز هم كاربرد دارد!


دوران نانو‌تكنولوژی:
این عصر هم معایب و مزایای خاص خودش را دارد. از طرفی دانش‌‌آموزان با استفاده از مداد، خودكار، پاك‌كن، خط‌كش و ماشین‌حساب و تخته‌ی وایت‌برد و حتی تقلب‌هایی كه به كمك تكنولووژی نانو تهیه شده، به جنگ امتحان‌‌ها می‌رو‌ند و از طرف دیگر، معلم‌ها و دبیران محترم هم موقع طرح سؤال‌های امتحان از نكته‌های بسیار ریز و نانوی كتاب‌ها سؤال در می‌آورند كه این همه نانو‌بینی حتی از انیشتین هم بر‌نمی‌‌آید

تعداد مشاهده (1185)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "زنگ تفریح"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید