24 دی 1392

خلاصـه نویســی ؛ ابـزاری برای یادآوری

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: آموزشی   /  رتبه دهید:

یكی از راه های مهم برای نتیجه گیری بهتر در كنكور، استفاده از تكنیك خلاصه نویسی است . در طول سال تحصیلی وبه خصوص در ماه های آخر، حجم دروس و مطالب، بالا می باشد . از طرفی، تمام ذهن، متمركز به آزمون سراسری است. اینجاست كه یك مجموعه از خلاصه نویسی دروس، می توان پاسخ گوی نیاز ما باشد.

ممكن است ما طی سالیان تحصیلی گذشته، عادت به خلاصه نویسی نداشته باشیم ، اما می پذیریم كه برای موفقیت در كنكور، باید عادت های مان را تغییر دهیم ، چرا كه یادآوری یكی از اركان موفقیت و یا شاید مهم ترین ركن در آزمون سراسری است كه باید در سرعت عمل صورت گیرد.از دلایل عدم یادآوری در سرعت عمل بالا، می توان به عدم دسته بندی اطلاعات( عدم بازیابی)، عدم رعایت فاصله زمانی مرور( عدم انتقال به حافظه ی بلندمدت) و عدم تسلط اشاره كرد.از سوی دیگر، از مزایای خلاصه نویسی، یادگیری آسان تر و موثرتر، یادآوری سریع تر، مطالعه ی فعالانه تر، انتقال اطلاعات به حافظه ی بلند مدت و دسته بندی اطلاعات است.

دسته بندی و ایجاد ارتباط مطالب در خلاصه نویسی بسیار اهمیت دارد؛ چرا كه در فواصل زمانی استاندارد مرور( یك روز، یك هفته ، یك ماه وسه ماه بعد) باید صرفاً با یك مرور اجمالی ، مفاهیم كلی در ذهن ما تثبیت شود . پس بهتر است از نمودارهای درختی، خطوط صاف و منظم و رنگ های مختلف در نوشتار استفاده كرد تا نوشته های مان و ارتباط آن ها به صورت تصویر در ذهن ما باقی بماند.

تقسیم بندی حافظه ی مغز ما به دو نیمكره ی راست و چپ به شرح ذیل است:

نیم كره ی راست                                       نیم كره ی چپ

حافظه ی بلند مدت                                   حافظه ی كوتاه مدت

رنگ                                                          متن

تصویر                                                       نوشته

خلاقیت                                                    فرمول

نمایش                       

بنابراین نموداری بودن خلاصه ها سبب ماندگاری مطالب به شكل تصویر در حافظه ی بلند مدت ماست. ضمناً  بهتر است خلاصه نویسی را خودمان تهیه كنیم، زیرا شیوه ی نوشتار و نظم ذهنی خودمان در یادآوری ، بهتر عمل می كند.

برخی داوطلبان تصور می كنند چون تا به حال خلاصه نویسی منظم و دقیقی نداشتند، از این به بعد هم نباید این كار را انجام دهند. درحالی كه توصیه ی ما این است كه در تمامی دروس از این به بعد، مطالب را خلاصه نویسی كنید و سایر مباحث قبلی را در دوره های جمع بندی ( امتحانات نیم سال اول، دروه ی نورز و ...) تكمیل كنید.

مشاوره دبیرستان شهید بهشتی- نیكوبخت

تعداد مشاهده (1405)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مطلب "خلاصـه نویســی ؛ ابـزاری برای یادآوری"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید