24 دی 1392

چگونه در كنكور موفق شویم

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: آموزشی   /  رتبه دهید:
4

                     چگونه در كنكور موفق شویم

نكته 1
:مهمترین مرجع سؤالات ، كتابهای درسی می باشند. مخصوصاً در سال های اخیر كه سؤالات كنكور در تمامی دروس به سمت مفهومی شدن گام برداشته اند، لزوم توجه دقیق و مرجع قرار دادن كتابهای درسی الزامی است . 

نكته 2:ضرایب دروس اختصاصی در موقع محاسبه جهت تعیین نمره ی تراز، به دلیل اختصاصی بودن در یك ضریب 3 ضرب می شود. یعنی در گروه علوم ریاضی ضریب درس ریاضیات برابر 12 و ضریب فیزیك برابر 9 و ضریب شیمی برابر 6 است .   

نكته 3:در هنگام مطالعه دروس برای كنكور، میزان مطالعه هر درس باید با توجه به ضریب و نقشی كه در موفقیت شما در كنكور دارد تعیین شود. واضح است درسی كه ضریب 3 دارد دارای اهمیت بیشتری از درس با ضریب 2 می باشد. اما این به منزله ی این نمی باشد كه شما از دروس با ضرایب كمتر غافل شوید. مثلاً همانطور كه بعداً می آید درس عربی كه ضریب 2 دارد دارای انحراف معیار بالایی است یعنی كسب یك درصد خوب مثلاً 70 درصد در این درس به دلیل آنكه اكثر دانش  آموزان درصد خوبی در این درس كسب نمی كنند. امتیاز بالاتری از نمره ی كسب شده را برای شما به همراه دارد. [به این سؤال توجه كنید: اگر شما در درسی كه همه ی افراد در آن درصد بالایی كسب می كنند یك درصد خوب كسب كنید مؤثرتر است یا در درسی كه اكثر دانش  آموزان در آن درصد خوبی نداشته اند؟]

نكته 4: موفقیت در كنكور یعنی پیشرفت در تمامی دروس نه یك یا چند درس . پس هیچ درسی را به دلیل سخت بودن یا اهمیت كم داشتن در كنكور و یا به هر دلیل دیگر رها نكنید. 

نكته 5:بهترین كتابهای تستی ، تست های طبقه بندی شده آزمون های سراسری و دانشگاه آزاد اسلامی می باشد كه در هنگام و بعد از مطالعه و همچنین به صورت مجموعه ای [این تست ها تفكیك شده نیست و مربوط به آزمون یك سال است] برای جمع بندی نهایی از یك ماه و نیم مانده به كنكور می تواند مورد استفاده قرار گیرد. 

خیلی از دانش  آموزان می پرسند كه از چه كتابهای تستی استفاده كنیم؟ در پاسخ باید گفت كه بهترین كتاب تست ، كتابی است كه در آن تست های استاندارد آمده باشد و استاندارد شده ترین تست ها مربوط به تست های آزمون سراسری و پس از آن آزمون دانشگاه آزاد اسلامی می باشد. بنابراین، در مرحله ی اوّل این تست ها را بررسی كنید و اگر فرصت داشتید، به سراغ تست های تألیفی بروید، زیرا همان طور كه بیان شد، تست های آزمون سراسری و دانشگاه آزاد، استاندارد هستند و (به طور كلی) معمولاً نماینده تعداد تست های بی شماری هستند كه در مخزن سؤالات وجود دارند.

 ادبیّات

درس ادبیّات به علت ضریب بالایی كه دارد از اهمّیّت زیادی در كنكور برخوردار است . برخلاف آنچه برخی باشد، داوطلبان تصوّر می كنند و در موقع مطالعه زمان بسیار زیادی را به مطالعه ی دستور زبان فارسی اختصاص می دهند، تعداد پرسش های كمی از این درس به دستور زبان فارسی اختصاص دارد و اكثر پرسش های كنكور از متون ادب فارسی است . (حدود 80 درصد). 

متون ادبیات فارسی كه بخش اعظم پرسش ها از آن طرح می شود، شامل معانی لغات ، اصطلاحات ، عبارت ها و یا واژه ها و همچنین معنای اشعار، نثر ساده و مسجّع و كنایه های ادبی به اضافه ی ضرب المثل ها، آرایه ها و صنایع ادبی (تشبیه جناس و...) می باشد. 

در مطالعه ی درس ادبیّات به درس هایی كه سؤال خیز هستند مانند حسنك وزیر، پله پله تا ملاقات خدا و یا اشعار حافظ ، سعدی و مولانا و... توجّه ویژه ای داشته باشید زیرا آن ها از اهمّیّت خاصّی برخوردار می باشند. بنابراین، این درس ها را با دقت بیش تری مطالعه كنید. 

كتاب ادبیّات را از ابتدای آن ، شروع به مطالعه كنید و درس به درس پیش بروید. بهتر است برای درس ادبیّات، دو سری خلاصه برداری یا فیش برداری انجام دهید: یك سری مربوط به معانی لغات ، اصطلاحات و واژه ها و قسمت دیگر مربوط به تاریخ ادبیّات ، كه در بخش مربوط بیشتر توضیح داده می شود. 

 درس ادبیّات فارسی از بخش های زیر تشكیل شده است : 

متون 

درس ها و متن های ادبی را بخوانید و به معانی لغات و اصطلاحاتی كه در آنها به كاررفته توجّه كنید. برای یافتن معانی لغات حتماً از قسمت واژه ها و اعلام در انتهای كتاب استفاده كنید و تنها به توضیحات مدرّسین یا اطّلاعات شخصی اكتفا نكنید. درس هایی را كه جمله های آن ها سخت تر است، با دقّت بیشتری بخوانید و سطر به سطر آنها را معنی كنید و از اصطلاحات ، كنایه ها و... كه در آنها به كار رفته است ، غافل نشوید. درس ها را به گونه ای مورد مطالعه قرار دهید كه اگر سؤالاتی با عنوان درك مطلب از آن  مطرح شد، توانایی پاسخ گویی را داشته باشید (درك مطلب، قسمتی است كه در مورد مفهوم متن و منظور نویسنده از كاربرد جمله ای خاص از شما پرسش  می كند). 

اشعار 

اشعار را بخوانید و آنها را معنی كنید. در اشعار، به صنایع ادبی و كنایه ها و استعارات توجّه كنید. معانی اشعار را بیت به بیت مطالعه كنید. توجّه داشته باشید كه درك عمیق معانی اشعار، بسیار مهم است، چون در كنكور سال های اخیر توجّه ویژه ای به اشعار و كشف ارتباط میان آن ها شده است. 

املا

سعی كنید در حین مطالعه ی متون، حتماً به املای كلمات مهم توجّه داشته باشید زیر آن ها خط بكشید یا این كه در حاشیه ی كتاب، در صفحه ای كه آن كلمه در آن قرار دارد، مجدّداً یادداشت كنید تا با یك نگاه گذری و سطحی نیز املای آن، در ذهنتان تداعی شود. 

تاریخ ادبیّات و لغات 

این قسمت از كتاب ادبیّات كه به زندگی شاعران و نویسندگان اشاره می كند و در آنها موضوعاتی مانند سال تولّد و فوت ، محلِّ تولّد، نام آثار آنان و محتوای آنها و به طوركلی هرگونه اطلاعاتی درباره ی آن ها را مطرح می كند. به علّت تعداد زیاد نویسندگان و شاعران كه در كتاب ادبیّات مطرح شده است ، امكان فراموشی آنها نیز بیشتر است . بنابراین، باید از تاریخ ادبیّات فیش برداری كنید و مطالب فیش ها را به طور مرتّب مرور نمایید. در زیر، روش هایی برای  به خاطرسپاری بهتر به شما ارائه می شود: 

1- روشهای خاصّی برای حفظ اسامی و نكات و... ابداع كنید. 

مثلاً برای یادگیری و حفظ مطالب از تكنیك هایی نظیر مخفّف ها استفاده كنید؛ مثلاً، برای حفظ آثار خمسه ی نظامی گنجوی كه عبارتند از: مخزن الاسرار، لیلی و مجنون،  خسرو و شیرین، هفت پیكر و اسكندرنامه. با استفاده از حروف اوّل آن ها می توان كلمه ی مخفّف «ملخها» را ساخت و از این كلمه برای به یادآوری آثار نظامی می توانید استفاده كنید. 

 خلاصه ای از مطالب كتاب را به صورت فیش درآورید تا در زمان های مناسب بتوانید مرور كنید. 

برای حفظ كردن لغات و اصطلاحات، می توانید از دو روش زیر در هنگام مطالعه و یادگیری، استفاده كنید. 

روش اوّل- استفاده از كلمات هم خانواده است ؛ مثلاً، برای حفظ معنی كلمه ی «مقیم » ببینید چه كلمه ی هم خانواده ای از آن را می شناسید.  [اقامت كننده] و به وسیله ی آنها كلمه ی موردنظر را فرا گیرید. [و مقیم؛ یعنی، اقامت كننده ، كسی كه در مكانی مسكن گزیده باشد]

روش دوم- تداعی معانی است . در این روش ببینید واژه یا لغت موردنظر در ذهن شما چه معنایی را تداعی می كند؛ مثلاً، كلمه ی «مهد» شما را به یاد كلمه ی مهدكودك می اندازد كه به معنی محلِّ نگهداری كودك است . بنابراین، مهد به معنی محل نگهداری و گهواره است . شما در این جا معانی كلمات ناآشنا را با كلماتی كه برای ذهن شما آشنا هستند، پیوند می زنید. مثال دیگر، كلمه ی محظوظ است كه شما را به یاد حظ كردن (به معنی بهره مند شدن ) می اندازد. پس، محظوظ به معنی «بهره مند شده » می باشد. 

سعی كنید با استفاده از این روشها و خلاقیّت ، علاوه بر این كه مطالب را بهتر به حافظه می سپارید، مطالعه ی درس ادبیّات را شیرین تر كنید. 

الف- فیش های مربوط به لغات 

در هنگام مطالعه ی درس ادبیّات، هرگاه به لغاتی رسیدید كه احساس كردید مهم هستند یا به یادسپاری آنها برای شما مشكل است و همچنین لغاتی كه از نظر املایی مهم هستند، آنها را روی فیش ها بنویسید و آنها را به دفعات مرور كنید. 

بر روی این فیش ها می توانید معانی اصطلاحات و واژه ها و عبارات مهم و حتی معانی ضرب المثل ها و یا كنایه ها و استعاره ها را نیز یادداشت كنید. علاوه بر این به لغاتی كه مشابه همدیگر هستند نیز توجه كنید و آنها را روی یك فیش یادداشت كنید. مانند: 

 چند مثال از لغت های مشكل : تطاول (دست درازی كردن ) دیلاق (قددراز) صولت (حمله ـ شدّت ) قاپوچی (دربان ) 

چند مثال از لغت ها (با تأكید بر وجه املایی ): تنزیه (پاك شمردن ) سفاهت (نادانی ) سماط (سفره ) مخذول (خوار شده ) محظوظ (بهره مند شده ) تپق (گرفتگی زبان ) 

چند مثال از تضاد: ازل و ابد (زمان بدون آغاز زمان بدون پایان ) اقبال و ادبار (روی آوردن شانس پشت كردن شانس ) و... 

ب- فیش های تاریخ ادبیّات 

در بالای این فیش ها نام شخصیّت موردنظر را بنویسید و اطّلاعاتی را كه درباره ی این شخصیّت در كتاب های درس ادبیّات می بینید، در پایین آن یادداشت كنید. از جمله قرنی كه در آن می زیسته اند، آثار، محتوای آثار، سبك ادبی، نگارش نویسنده و یا ویژگی های خاصِّ نگارش وی ، شاگردان و هم عصران معروف آن و به طور كلی هرگونه اطّلاعاتی را كه در كتابهای درسی درباره ی آنها آمده است، به طور خلاصه یادداشت كنید. در پایان، لازم است یادآوری شود كه در تهیّه ی این فیش ها و خلاصه ها حتماً به قسمت اَعلام در انتهای كتاب توجّه كنید، زیرا بسیار مورد توجّه طراحان سؤال قرار دارد. 

                                                                                       

تعداد مشاهده (1801)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مطلب "چگونه در كنكور موفق شویم"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید