29 تیر 1392

رفع بوی بد دهان بعـضی روزه داران

مولف: مدیر سیستم   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

پژوهش و تحقیق : پیمان نیكوبخت ( مشاور دبیرستان شهید بهشتی )گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


یكی از مشكلاتی كه اكثر روزه ‌داران در ماه مبارك رمضان با آن مواجه می‌ شوند، بوی ناخوشایند دهان است كه گاهی علاوه بر خود فرد، ممكن است اطرافیان او را نیز آزار دهد. البته این مشكل برای بعضی ‌ها فقط به ماه رمضان منتهی نمی‌ شود؛ یعنی در برخی افراد، بوی ناخوشایند دهان‌ در ماه‌ های دیگر سال نیز وجود دارد. برای‌ آشنایی با راه‌ های رفع بوی دهان از طریق تغذیه‌، پای صحبت متخصصان تغذیه و رژیم‌ درمانی نشسته ‌ایم.

مصرف غذاهای خشك را محدود كنید

دكتر سید رضا راست ‌منش، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، معتقد است كه بوی بد دهان علل مختلفی دارد. بیماری‌ های گوارشی نظیر زخم ‌های معده كه علت عمده ی آن هلیكوباكترپیلوری است می‌تواند سبب خروج بوی نامطبوع از دهان شود. در این حالت، این بو با تجویز داروهای خاصی از سوی پزشك كنترل می ‌شود. گاهی بوی بد دهان به دلیل زیاده ‌روی در مصرف غذاها است، آن هم غذاهایی كه تركیبات ناهمگونی با هم دارند. یكی دیگر از علل بوی بد دهان عدم استفاده از مسواك و نخ دندان است.

بویی كه در ماه مبارك رمضان از دهان خارج می ‌شود، به دلیل نخوردن غذا است. هنگام نخوردن غذا، بدن برای تولید انرژی به ذخایر چربی روی می آورد و طی سوختن چربی ها در كبد، كتون ها تولید می‌ شوند كه باعث ایجاد این بو می شوند. در روزهای اول ماه مبارك رمضان، به‌ دلیل این كه كبد آمادگی كافی را برای سوزاندن مقدار زیادی چربی ندارد، این بو بیشتر است، اما به تدریج كه توانایی كبد برای این كار بیشتر می ‌شود، مقدار كتون تولید شده كم می شود.

آنچه باید به آن توجه داشت، این است كه این بو طبیعی است و نیاز به راه و روش‌ خاصی برای درمان ندارد. فقط می ‌توان با انجام كارهایی كه در ذیل به آن اشاره می‌ شود از میزان آن كم كرد:

كسانی كه غیر از ماه مبارك رمضان، در ایام دیگر سال هم در روزه می گیرند، كمتر دچار بوی بد دهان می‌ شوند، چون كبد آن ها آماده ‌تر است تا چربی‌ های اضافه را بسوزاند.

می ‌توان با مصرف غذاهای خنك، نعناع یا برخی سبزیجات خشك دیگر این بو را به طور موقتی از بین برد.

در افرادی كه بعد از خوردن سحری مسواك نمی ‌زنند، به دلیل باقی ماندن غذاها در لا به‌ لای دندان‌ ها و در حفرات دهان این بو بیشتر و نامطبوع‌ تر است.

در طی روزهای معمولی به دلیل نوشیدن مایعات، آب و چای، بزاق دهان پیوسته تازه می شود و این بو كمتر است، اما در روزه‌ داری به دلیل این كه امكان تازه شدن آب دهان كمتر است، باقی ماندن غذاها در بین دندان ها همراه با تولید كتون ها، بوی بد بیشتری را ایجاد می‌ كند.

علت اصلی، چربی‌ ها هستند

دكتر مسعود كیمیاگر، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، می‌ گوید: "در حالت روزه‌ داری و گرسنگی طولانی مدت، بعد از گذشت چند ساعت كه ذخایر قندی بدن تمام می ‌شود، بدن برای تولید انرژی به چربی ها روی می ‌آورد. در اثر سوزاندن چربی ها، موادی به نام كتون در بدن ساخته می ‌شوند كه بوی آنها از راه تنفس خارج می‌ شود. البته این موضوع در همه ی افراد، یكسان اتفاق نمی ‌افتد و در بعضی ها بیشتر و در برخی دیگر كمتر است."

بوی بد دهان در ماه رمضان، عمدتا به دلیل تولید تركیبات كتونی است و ربطی به نوع ماده ی غذایی مصرفی در افطار و سحر ندارد. دكتر كیمیاگر می ‌گوید: "خوردن چربی ‌ها و گوشت‌ ها تاثیر چندانی در این امر ندارند. البته اگر میزان مواد قندی خورده شده بیشتر باشد، این بو كمتر خواهد بود. در كل، ماهیت روزه این‌طور است كه بدن باید چربی ‌های اضافه را بسوزاند و یكی از مزایای روزه گرفتن هم همین است. پس نباید زیاد نگران بود، زیرا با گذشت زمان این بوی ناخوشایند، كمتر می ‌شود. نكته ی قابل توجه آن است كه این بو در افراد چاق كمتر و در خانم ‌ها و بچه‌ ها بیشتر است. همچنین در افرادی كه بدون سحری روزه می ‌گیرند نیز زیاد است."

پس برای از بین بردن بوی بد دهان به خاطر بسپارید كه :

در وعده ی سحری، طوری برنامه‌ ریزی كنید كه فرصت كافی برای مسواك زدن و استفاده از نخ دندان را داشته باشید.

از مصرف غذاهای خیلی داغ، تند، ترش و اسیدی خودداری كرده و یا حتی‌ المقدور كمتر مصرف كنید، زیرا با مصرف این نوع غذاها پُرزهای چشایی دهان دچار ساییدگی می ‌شوند و این كار به خشك شدن آب دهان كمك می كند و سبب بوی بیشتر دهان می‌ گردد. پس خوردن چای داغ یا آب ‌لیمو باید كم و یا به ‌طور كلی حذف شود.

ماه رمضان، زمان خوبی برای تمرین كردن اصول غذایی با نظم خاص است. زیاد‌ه‌ روی در مصرف غذا را كنار بگذارید؛ مثلا اگر فردی هستید كه زیاد قهوه و چای مصرف می‌ كنید، در این ماه از نوشیدن چای داغ اجتناب كنید. شاید خوردن چای داغ و مخصوصا پُررنگ در هنگام سحر برای دو ساعت كمك كننده باشد، اما در طول روز سبب خشكی دهان می ‌شود.

سعی كنید غذاهای نرم ‌تر و لطیف ‌تر نظیر فرنی ‌ها و حریره ‌ها را بیشتر مصرف كنیم كه پُرزهای دهان را نوازش داده و سبب تحریك غدد بزاقی‌ تان شود.

از مصرف میوه‌ ها و سبزی‌ های ترش پرهیز كنید، زیرا این مواد غذایی سبب كاهش ترشح بزاق و خشكی دهان می ‌شوند. به‌ طور كلی، خوردن غذاهای خشك به همراه نزدن مسواك و افزایش جرم‌ های دندانی، غدد ترشحی بزاق را مسدود كرده و ترشح بزاق را به شدت كم می ‌كنند. لذا بوی بد دهان تشدید می شود.

تعداد مشاهده (1408)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "رفع بوی بد دهان بعـضی روزه داران"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید