19 تیر 1392

چرا كودكم ناخن‌هایش را می‌جود؟(ویژه اولیای محترم) واحد مشاوره

مولف: مدیر سیستم   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

ناخن جویدن یكی از اختلالات و واكنش‌های روانی است كه معمولا ممكن است از 3-2سالگی آغاز شود. اگرچه بیشتر افراد فكر می‌كنند جویدن ناخن یك واكنشی عصبی است، اما می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. این عمل به طور ناخودآگاه صورت می‌گیرد و كودك متوجه آن نیست.
مجله شهرزاد: ناخن جویدن یكی از اختلالات و واكنش‌های روانی است كه معمولا ممكن است از 3-2سالگی آغاز شود. اگرچه بیشتر افراد فكر می‌كنند جویدن ناخن یك واكنشی عصبی است، اما می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. این عمل به طور ناخودآگاه صورت می‌گیرد و كودك متوجه آن نیست. ناخن جویدن علاوه بر این‌كه عادت بدی است، بدشكلی انگشتان دست را هم به دنبال دارد و اگر در‌‌ همان سنین كودكی درمان نشود ممكن است تا دوران نوجوانی و حتی بزرگسالی هم ادامه پیدا كند. یكی از علل جویدن ناخن‌ها در كودكان هیجانات و اضطراب‌ها و استرس‌های درونی است. گاهی هم كودك این عمل را از روی عادت یا برای ابراز دلخوری‌ها، دلواپسی‌ها یا احساس ناامنی یا جلب توجه انجام می‌دهد. این رفتار می‌تواند از روی تقلید هم باشد، چنانچه یكی از والدین عادت به ناخن جویدن داشته باشد، احتمال آن‌كه كودك آن‌ها نیز به این عادت مبتلا شود زیاد است. معمولا ناخن جویدن خود به خود رفع می‌شود. اما ممكن است به صورت عادت هم درآمده و در كودك باقی بماند. ناخن جویدن از هر نوع كه باشد باید اول علتش را پیدا كرده و با آرامش تلاش كنید تا از سر كودك بیفتد.چه باید كرد؟

ممكن است اولین باری كه ببینید كودك‌تان در حال جویدن ناخن‌هایش است عصبانی یا ناامید شوید. فراموش نكنید كه این عمل ناخودآگاه است و كودك متوجه آن نیست. بنابراین با آرامش و قبل از این‌كه به یك عادت ریشه‌دار تبدیل شود برنامه‌ای برای پیشگیری و ترك این عادت ترتیب بدهید. اول از همه علت را جست‌وجو كنید، ترس، عادت، استرس یا رفع كسالت و كنجكاوی؟ در رفتار كودك دقت كرده و ببینید در چه زمان‌هایی دستانش را به طرف دهانش می‌برد، بعد محرك را رفع كنید و با تغییر شرایط یا پرت كردن حواس كودك و جایگزین كردن یك فعالیت دیگر جلوی این كار را بگیرید. مثلا به محض این‌كه كودك دستش را به دهانش برد كاغذ و مدادی در اختیارش بگذارید تا نقاشی كند یا خمیر بازی یا عروسك انگشتی به او بدهید تا سرگرم شود. كوتاه كردن ناخن‌ها هم كمك بزرگی به پیشگیری از این عادت می‌كند. هرگز به خاطر این كار كودك‌تان را سرزنش یا تنبیه نكنید چون هرگونه برخورد تند استرس بیشتری برای كودك ایجاد كرده و این عادت را افزایش می‌دهد. تمجید و تحسین را از یاد نبرید. زمانی‌كه كودك‌تان كار خوبی با دست‌هایش انجام می‌دهد او را تشویق كرده و بگویید كه چقدر از این‌كه ناخن‌هایش را نمی‌جود، خوشحال هستید. شاید فكر كنید بستن یا مالیدن داروهای تلخ كننده كمكی به ترك این عادت بكند، اما این روش‌ها برای كودكان زیر ۴ سال توصیه نمی‌شود چون كودك در این سن به طور ناخودآگاه ناخن می‌جود و درك درستی از كاری كه می‌كند ندارد و تلخ كردن ناخن‌ها برایش حكم تنبیه دارد و موثر نخواهد بود، مگر از روی اجبار. ممكن است این عادت در جا و مكانی دیگر دوباره بروز كند. برای كودكان بزرگ‌تر (مثلا ۴ سال به بالا) بهتر است راه گفت‌وگو را در پیش بگیرید. كودك ۴ ساله دیگر قدرت درك یك سری مفاهیم را دارد. پس او را از عواقب ناخن جویدن آگاه كنید و تاكید كنید كه با این كار سر انگشتانش زشت و زمخت می‌شوند. آینه‌ای مقابلش بگذارید تا هنگام جویدن ناخن‌ها خودش را در آن ببیند، تاثیر این روش بر برخی كودكان برای ترك این عادت شگفت‌انگیز خواهد بود و آگاهی كودك را از این رفتار بالا می‌برد. از دست‌های كودك عكس بگیرید و با او به مقایسه عكس‌ها بنشینید تا آثار مخرب ناخن جویدن را خودش هم لمس كند. فراموش نكنید كه عادت ناخن جویدن یك شبه از بین نمی‌رود و احتیاج به زمان دارد پس صبور باشید و با حوصله كودك را در این راه همراهی كنید. 

تعداد مشاهده (1373)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "چرا كودكم ناخن‌هایش را می‌جود؟(ویژه اولیای محترم) واحد مشاوره"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید