8 تیر 1392

طریقه استفاده از جعبه یادگیری لایتنر

مولف: مدیر سیستم   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

پیمان نیكوبخت
مشاور دبیرستان شهید بهشتی


یكی از روش های مؤثر یادگیری مطالب ،استفاده از
جعبه‌ی لایتنر است.

در این جا نحوه‌ی كار با این جعبه را توضیح می‌‌دهیم و امیدواریم شما با استفاده از این ابزار ساده و سودمند،بر یادگیری خود بیفزائید و در زمان محدودتر با كیفیت بهتر مطالب بیش‌تری را به خاطر بسپارید.

این وسیله توسط محقق اتریشی " سباستین لایتنر" طراحی شده است و مطالب را از حافظه‌ی كوتاه مدت شما به حافظه‌ی بلند مدت منتقل می‌‌نماید. یادگیری به كمك این روش شما را از تكرار مطالب بی نیاز می‌‌سازد. همین امر یادگیری را شیرین و جذاب می‌‌كند.

بنا به روال گذشته مباحث علمی و زیرساختی مقالات را با رنگ متفاوت می‌‌نویسم تا خوانندگان گرامی برای جلوگیری از اتلاف وقت از آن بگذرند. لكن دانستن آن برای معلمان،مشاوران،برنامه ریزان آموزشی و درسی و كلیه كسانی كه به مباحث روان شناختی و تربیتی علاقه مند خالی از لطف نیست.

 

 

 

اساس علمی:

این وسیله بر اساس تجارب روان شناسی و تربیتی زیر طراحی شده است:

 1. اگر انسان یك مطلب یا مفهوم را به خوبی فرا بگیرد بعد از یك روز تا یك هفته تقریباً 45% آن را فراموش می‌‌كند و بعد از یك ماه 80% آن را فراموش می‌‌كند. به این ترتیب فقط 20% مطلب وارد حافظه‌ی درازمدت می‌‌شود. جعبه‌ی لایتنر برنامه را به گونه ای تنظیم می‌‌كند تا با بیش‌ترین تكرار در قسمت خطرناك منحنی فراموشی،مطالب به حافظه‌ی دراز مدت هدایت شود.
 2. قانون یادگیری اسكینر: بر اساس این قانون هرگاه بعد از هر عملی پاداش دریافت شود، انجام آن عمل تشدید خواهد شد. امتیاز بیش‌تر، پاداش موفقیت در بازی است. این امتیاز شما را علاقمند می‌‌كند تا كماكان، با شدت بیش‌تری به بازی ادامه دهید.

این خاصیت در جعبه‌ی یادگیری لایتنر استفاده شده است، یعنی فرد تنها زمانی به قسمت بعدی می‌‌رود كه مطلب را آموخته باشد، این عمل درست مانند امتیاز دادن، فرد را به ادامه‌ی فرایند یادگیری تشویق می‌‌كند.

 

 

مزایای این وسیله:

 1. از تكرارهای غیر ضروری جلوگیری می‌‌كند: شما برای آنكه مطلبی را از حافظه‌ی كوتاه مدت به بلند مدت منتقل كنید نیازمند تكرارهای مكرر هستید. وقتی صفحه ای را برای چندمین بار مطالعه می‌‌كنید، مجبورید مطالبی را نیز كه قبلا آموخته اید مجددا مرور كنید. در صورتی كه دیگر لزومی به تكرار نیست و تكرار بی جهت آن‌ها باعث اتلاف وقت و انرژی، بی حوصلگی و در نتیجه دل زدگی شما می‌‌شود. اما جعبه‌ی لایتنر فقط مطالب چموش و رام نشدنی را شكار كرده و ما را وادار به تكرار آن‌ها می‌‌كند.
 2. اگر شما روند یادگیری را برای مدتی رها سازید، هیچ اختلالی در كار یادگیری ایجاد نمی شود جز آنكه مجبور می‌‌شوید كارت‌ها را بار دیگر مرور كنید. البته توصیه ما این است كه كار را به طور منظم ادامه دهید.
 3. با گرفتن امتیاز و مشاهده پیوسته موفقیت ، یادگیری برای شما از عملی خسته كننده به یك بازی لذت بخش و دل‌نشین تبدیل می‌‌شود.

 

 

چگونه از جعبه‌ی لایتنر استفاده كنیم:

جعبه
یادگیری لایتنر

جعبه‌ی لایتنر یك قوطی در باز است كه از پنج قسمت تشكیل می‌‌شود.

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

4

8

15

 

عرض قسمت های مختلف به ترتیب 15,8,4,2,1 واحد است. این جعبه را می‌‌توانید خودتان با مقوا، جعبه یا قوطی های پودر لباس شویی ، كفش و... درست كنید، یا اینكه از بازار تهیه نمائید.

این روش را می‌‌توانید برای یادگیری لغات زبان انگلیسی،فارسی و یا هر فرمول یا مطالب درسی فراری كه می‌‌خواهید به خاطر بسپارید به كار گیرید.

هر موضوع یادگرفتنی را روی یك برگ كاغذ(فیش) بنویسید. دقت كنید كه روی هر فیش تنها یك موضوع یادگرفتنی نوشته شود. یعنی لغت را در یك روی كاغذ و جواب آن را در روی دیگر برگه می‌‌نویسید.

 

 

مراحل كار:

 1. روز اول،  تعدادی از برگه‌ها را تكمیل می‌‌كنید و پس از اینكه هر دوروی برگه را یكی دوبار مرور كردید، برگه‌ها را در خانه‌ی اول جعبه قرار دهید. می‌‌توانید هر روز، ده پانزده یا تعداد بیش‌تری برگه آماده نمائید.شاید در بعضی روزها هم برگه ای تهیه نكنید.
 2. روز دوم، ابتدا برگه هایی را كه دیروز تهیه كرده بودید از خانه‌ی اول بردارید.سؤالات را از روی برگه بخوانید و سعی كنید جواب‌ها را به خاطر بیاورید. آن‌هایی را كه بلد نبودید، مجدداً در خانه‌ی اول قرار دهید و آن‌هایی را كه بلد بودید، به خانه‌ی دوم منتقل كنید. پشت این برگه های خانه‌ی دوم یك كاغذ رنگی با ارتفاع بیشتر قرار دهید. در پایان، برگه هایی را كه در روز دوم برای اولین بار تهیه كرده اید در خانه‌ی اول قرار دهید.
 3. روز سوم، به برگه های خانه‌ی دوم دست نمی زنید زیرا خانه‌ی دوم هنوز تكمیل نشده است و ظرفیت دو گروه برگه را دارد. پس باز هم از برگه های خانه‌ی اول شروع می‌‌كنید و برگه هایی را كه جواب سؤالات‌شان را بلد هستید به خانه‌ی دوم منتقل می‌‌نمائید و در پشت كاغذ رنگی قرار می‌‌دهید تا این برگه‌ها با برگه های روز گذشته مخلوط نشود. برگه هایی كه پاسخ‌شان را بلد نیستید به همراه برگه های جدیدی كه امروز تهیه كرده اید در خانه‌ی اول قرار دهید.
 4.  در روز چهارم مراحل زیر را انجام دهید،
  الف. ابتدا از خانه‌ی دوم شروع كنید، زیرا خانه‌ی دوم ظرفیت دو گروه برگه را دارد و ظرفیت آن روز قبل تكمیل شده است. ولی فقط برگه های ردیف جلوتر را برمی دارید. (یعنی برگه هایی كه جلو كاغذ رنگی قرار دارند) سؤالات روی این برگه‌ها را مطالعه می‌‌كنید و اگر جواب درست دادید برگه‌ها را در داخل خانه‌ی سوم و در ابتدای آن قرار می‌‌دهید و پشت این برگه‌ها یك كاغذ رنگی با ارتفاع بیش‌تر قرار می‌‌دهید تا فاصله گذاری مشخص شود. ضمناً برگه های باقی مانده در خانه‌ی دوم را جلوتر می‌‌برید و كاغذ رنگی را در پشت این برگه‌ها می‌‌گذارید.
  ب. سپس به خانه‎ی اول برگردید و برگه های آن را بردارید و آن‌هایی را كه بلد هستید در خانه‌ی دوم و پشت كاغذ رنگی قرار دهید.
  ج. برگه هایی كه پاسخ آن‌ها را بلد نیستید و همچنین برگه های جدیدی را كه تهیه كرده اید در خانه‌ی اول می‌‌گذارید.
 5. خانه‌ی سوم برای چهار گروه برگه در نظر گرفته شده و باید چهار روز صبر كنید تا این قسمت تكمیل شود. البته هر روز پس از ورود برگه‌ها از خانه‌ی دوم به خانه‌ی سوم پشت این برگه‌ها یك كاغذ رنگی می‌‌گذارید تا قسمت سوم هم به تدریج و  پس از چهار روز تكمیل شود.
 6. خانه‌ی چهارم جای هشت گروه برگه را دارد و هشت روز پس از ورود اولین برگه‌ها پر خواهد شد. خانه‌ی پنجم جای پانزده گروه برگه را دارد و شانزده روز پس از ورود اولین برگه ها، این قسمت تكمیل می‌‌شود. یعنی اگر شما در كارتان وقفه ای نیندازید سی روز طول خواهد كشید تا هر پنج قسمت جعبه‌ی لایتنر تكمیل شود. توجه دارید كه بین هر دو گروه برگه یك كاغذ رنگی با ارتفاع بیش‌تر قرار می‌‌دهید تا برگه های مربوط به روزهای مختلف با یكدیگر مخلوط نشوند.از روز سی و یكم به تدریج برگه‌ها از داخل جعبه خارج می‌‌شوند و شما می‌‌توانید این برگه‌ها را بایگانی نمائید. زیرا پس از پنج بار تكرار موفقیت آمیز هر برگه در زمان های متفاوت، می‌‌توانید مطمئن باشید كه آن موضوع را برای همیشه فرا گرفته اید و هیچ‌گاه آن را فراموش نخواهید كرد.

به این ترتیب شما با روشی كه شبیه بازی انفرادی است، در اوقات فراغت می‌‌توانید با كم‌ترین میزان اتلاف وقت آنچه را كه یادگیری اش برایتان مشكل تر است بیش‌تر تكرار كنید و زودتر و برای همیشه به خاطر بسپارید و آنچه را كه زودتر یاد می‌‌گیرید فقط با پنج بار تكرار برای همیشه فرا بگیرید.

 

 

نكته‌ی مهم: در هر مرحله كه به سؤال یك برگه نتوانستید جواب دهید باید آن را به اولین خانه برگردانید

تعداد مشاهده (717)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "طریقه استفاده از جعبه یادگیری لایتنر"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید