6 تیر 1392

بهترین مشاور و برنامه ریز درسی خودم می توانم باشم؟(كمی طولانی است ولی حتما" مطالعه كنید))

مولف: مدیر سیستم   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

         پیمان نیكوبخت
مشاور دبیرستان شهید بهشتی

به نظر شما، نقطه ی مشترك فعالیت تمام دانش آموزان ممتاز، تمام رتبه های خوب كنكور، تمام انسان های موفق و ... چیست ؟ و اون چه عاملی است كه در شرایط برابر، یكی را جلوتر از دیگر رقیبان قرار می‌دهد؟

بله، درست جواب دادید برنامه ریزی درست درسی و به عبارت صحیح تر مدیریت صحیح؛ مدیریتی درست و دقیق بر تمام توانمندی‌ها و امكانات و شرایطی كه در اختیار شما قرار دارد و خیلی اوقات توسط بسیاری از شماها دیده نمی‌شوند و یا به طور صحیح و كامل دیده نمی‌شوند و اگر هم دیده شوند، به طور صحیح و كامل، به‌كار گرفته نمی‌شوند و بنابراین نتیجه ای كه باید و شایسته‌ی آن هستید، حاصل نمی‌شود.

آیا در یك زمان همه ی درس ها و مطالعه ی آن ها اهمیت یكسانی ندارند . به عبارت دیگر برای تقویت تمام دروس از برنامه ی یكسانی نباید استفاده كرد .

تكنیك های مدیریت زمان :

۱ ) ذهنی
۲ ) عملی

 
۱ ) تكنیك های ذهنی مدیریت زمان

حذف باورهای ذهنی غلط

دانش آموز عزیز، اگر باور تو این است كه وجود برنامه یا عدم آن هیچ تأثیری بر روند مطالعه‌ی شما نخواهد داشت، قطعاً اشتباه می كنید، چنین تفكری مانع استفاده از برنامه های درسی خواهد شد. گروهی از دوستان گمان می‌كنند كه می‌توانند به صورت ذهنی تمام مسایل را بررسی نمایند و به مطالعه‌ی تمامی دروس بپردازند و با این كار نه تنها بیهوده به ذهن خود فشار می‌آورند، بلكه به هیچ وجه نمی‌توانند جای یك برنامه‌ریزی خوب را پر كنند .

مطمئناً زمانی كه یك برنامه‌ریزی صحیح و كامل را به‌كار گیرید، تأثیر شگرف آن را در پیشبرد بهینه ی امور درسی خود مشاهده خواهید كرد .

چند باور غلط ذهنی درباره ی مدیریت زمان

الف) برنامه ریزی خلاقیت را از ما می گیرد و ما را خشك و كلیشه ای بار می آورد .

توضیح : اگر برنامه ریزی با روحیه ی شما مطابق باشد و تمام موارد زندگی را مورد توجه قرار داده باشد، نه تنها خلاقیت شما را كاهش نمی دهد بلكه با افزایش امكانات زمانی، موجبات پرداختن به تمام امور مورد علاقه‌ی شما را مهیا می سازد. یك برنامه‌ریزی خوب، چنان توانایی‌های فكری و ذهنی شما را افزایش می‌دهد كه با آرامش خاطر می‌توانید در مورد تمامی مسایل درسی و حتی امور روزمره‌ی زندگی خود بیندیشید و با فكری آزاد و ذهنی باز به رویارویی با مسایل خود بپردازید .

ب ) چون برنامه های درسی معمولاً به طور كامل اجرا نمی شوند، محكوم به شكست هستند .

توضیح : اگر برنامه ی درسی، به طور اصولی، نیازهای دانش آموز را مورد بررسی قرار دهد و با توان دانش آموز هماهنگ باشد ، بیش تر آن اجرا می شود .

نكته ۱ : اگر ۸۰ درصد یك برنامه‌ی درسی منطقی اجرا شود ، اجرای آن در حد بسیار عالی ارزیابی می شود .

نكته ۲ : اجرای یك برنامه هر چند به مقدار كم می تواند یك شروع بسیار خوب باشد به شرط آن كه در روزهای بعد بتوانید این اجرا را رشد داده و آن را بیش‌تر كنید .

نكته‌ی بسیار مهم در این خصوص، در مورد آن دسته از دوستان كنكوری است كه با وجود اینكه دیگر فرصت چندانی به كنكور باقی نمانده است و دیگر آلان زمان از این سو به آن سو پریدن و از این شاخه به آن شاخه رفتن نمی‌باشد، هنوز به تغییر در روش‌ها مشغولند و هنوز به درستی نمی دانند چه می‌خواهند و چه می‌توانند بكنند و این تنها نتیجه‌ای كه دارد این است كه در نهایت حسرت و افسوسی برایشان به جا می‌ماند؛ پس به هوش باشید، زمان اندك است و بسیار ارزشمند و امروز و از همین حالا شروع كنید و با تكیه بر یك برنامه‌ریزی صحیح و مطمئن، از تمامی توانایی‌های خود بهره بگیرید تا بتوانید بهترین نتیجه را كسب نمایید .

پ ) برنامه ی درسی به معنای حذف هر گونه استراحت و تفریح و به معنای پر كردن كل زمان با مطالعه است .

توضیح : در یك برنامه ی درسی صحیح تمام نیازهای روزمره‌ی فرد از جمله استراحت، خواب، تفریح در حد تعادل باید مورد توجه قرار گیرد. در غیر این صورت برنامه قابل اجرا نخواهد بود .

برنامه ریزی مثبت ضمیر ناخود آگاه :

به طور كلی رفتار و عملكرد هر انسانی تحت تأثیر ناخودآگاه او شكل می گیرد، از آن جایی كه هر انسانی بیش از آن كه تحت تأثیر عقل و منطق خود باشد، تحت تأثیر احساسات خود است اگر بتوانید ضمیر نا خود آگاه خود را مثبت طراحی كنید نسبت به درس و مطالعه احساس خوبی خواهید داشت و این شروع یك موفقیت بزرگ است .

تجسم خلاق مثبت و تأثیر آن بر ضمیر ناخود آگاه

اگر مدام خود را در حالتی ببینید كه در حال اجرای قوی برنامه هستید و با جملات مثبت و محركی كه از ذهن خود می گذرانید، این تصاویر را تقویت كنید، به تدریج این تصاویر جملات مثبت، موجب طراحی جدیدی در ذهن شما می‌شود و احساس فوق العاده‌ای نسبت به مطالعه در شما ایجاد خواهد كرد. مدام به خود بگویید كه من با برنامه‌ریزی صحیح می‌توانم به تمام آرزوهایم برسم و از تمام توانم به بهترین نحو ممكن استفاده نمایم. تأثیر شگرف جملات مثبت بر ذهن را دست كم نگیرید. این جملات مثبت می‌تواند مسیر زندگی شما را تغییر دهد .

مثال : دانش آموزی كه تا به حال از درس شیمی لذّت نمی برده است و نمرات او همیشه در این درس كم بوده است، اگر مدتی ( حدود یك ماه ) نقش یك دانش آموز خوب را بازی كند و همواره خود را در نقش او تصور كند كه همیشه دوست دارد در كوچك ترین فرصت ها به مطالعه‌ی این درس بپردازد و خود را در حالت مطالعه‌ی آن درس ببیند و لذّت آن را در ذهن خود احساس كند و یا حتی تجسم نماید، پس از مدتی احساس او نسبت به این درس تغییر كرده و تمایلات مثبت او واقعی می شود .

این تجسم مثبت و به‌كارگیری جملات مثبت نه تنها در درس خواندن كه در تمامی امور زندگی ما می‌تواند معجزه آفرین باشد .

البته در كنار این تصاویر، نقش جملات مثبت بسیار مؤثر است .

به طور مثال: (( به درس شیمی خیلی علاقه پیدا كرده ام )) (( از خواندن شیمی لذت می برم )) (( به زودی دانش آموزی قوی در درس شیمی خواهم شد )) (( دوست دارم زمان مطالعه‌ی شیمی خود را افزایش دهم و در هر فرصتی به آن بپردازم ))  (( در درس شیمی استعداد عجیبی در خود كشف كرده‌ام . ))

سؤال : آیا این تصاویر و جملات مثبت خود فریبی نیست ؟

پاسخ : خیر، بلكه نقش جدیدی است كه شما در زندگی بازی می‌كنید و به زودی این نقش، واقعیت زندگی شما خواهد شد. در واقع می‌توان گفت كه این یك روش مبارزه با فرسودگی و ناامیدی در یك زمینه‌ی خاص و یا یك درس به‌خصوص است .

سؤال : چرا در برخی از دانش آموزان تجسم خلّاق مثبت و سیگنال‌های مثبت، موجب تغییر رفتار و اجرای برنامه درسی نمی شود ؟

پاسخ : به دو علت، اول این كه خیلی زود این تصاویر و جملات مثبت را رها می كند .

دوم باید با احساس اولین نشانه‌های مثبت در ذهن، درس خواندن را افزایش داده و كیفیت آن را ارتقاء دهد تا این هم افزایی حالت مثبت ذهن را تقویت كند و موجب تغییر منش در فرد شود .

در پایان این نكته را عرض كنم كه به هوش باشید كه زمان اندك است و فرصت این پا و آن پا كردن ندارید، تصمیم خود را بگیرید و با انتخاب برنامه ای صحیح و مناسب، به مطالعه‌ی دروس بپردازید تا بتوانید در مدت زمان باقیمانده، بیشترین راندمان را داشته باشید .

نكته ی دیگری هم كه باید خدمتتان عرض نمایم این است كه گمان نكنید برنامه‌ریزی، یك امر پیچیده است كه حتماً باید برای آن به این و آن مراجعه كرد و با صرف هزینه‌ای گزاف به یك برنامه‌ی صحیح دست یافت؛ به هیچ وجه این طور نیست بلكه شما اگر خودتان بخواهید با اندكی تمركز بر توانایی‌ها و امكانات خود، می‌توانید بهترین برنامه‌ریزی را برای خود انجام دهید

به امید موفقیت همه شما عزیزان

تعداد مشاهده (816)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "بهترین مشاور و برنامه ریز درسی خودم می توانم باشم؟(كمی طولانی است ولی حتما" مطالعه كنید))"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید